Przyczyny i leczenie bólu gardła

Ból gardła dokucza każdemu z nas i może być powodowany..

Przyczyny i leczenie bólu gardła

Ból gardła dokucza każdemu z nas i może być powodowany przez różne czynniki. Często wynika z podrażnienia śluzówki lub zwiastuje nadchodzące przeziębienie. Podrażnienie gardła możemy złagodzić dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów ziołowych i leczniczych. Jakie mogą być powody bólu dróg oddechowych i jak skutecznie możemy zminimalizować tę przykrą dolegliwość?

Przyczyny schorzenia

Najczęstszą przyczyną dokuczliwego bólu gardła jest wysuszenie śluzówki wskutek oddychania suchym lub zbyt ciepłym powietrzem. Najczęściej zdarza się to w okresie zimowym, kiedy w naszych domach działa system grzewczy zmniejszający wilgoć w zamkniętych pomieszczeniach. Powodem może być również nadmierne palenie tytoniu lub wdychanie dymu papierosowego. Niektórzy palacze nie skarżą się na tego typu podrażnienia, lecz dla wielu może być to poważna uciążliwość – zwłaszcza jeśli wypalają wiele sztuk papierosów dziennie. Ból gardła (https://www.apteka-rozana.eu/bol-gardla.html) może także zwiastować nadchodzące przeziębienie i infekcję organizmu. Wskutek zakażenia wirusem błona śluzowa naszego gardła ulega podrażnieniu. Jeśli nasz organizm nie jest dostatecznie odporny na infekcje, wówczas ból gardła będzie sygnalizować rozwój choroby i stan zapalny, który może skutkować przeziębieniem, grypą lub zapaleniem górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Co stosować na podrażnienie i ból gardła?

Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie bólu gardła będzie stosowanie środków zwilżających błonę śluzową naszych dróg oddechowych. Znakomicie sprawdzą się w tym celu syropy ziołowe, na przykład oparte na dziewannie, lub z wyciągiem z liścia babki lancetowatej. Doraźnym i wygodnym sposobem na ulgę w bólu są tabletki do ssania, które możemy stosować kilkakrotnie w ciągu dnia. Skuteczne mogą być pastylki oparte na wywarze z tymianku, czarnego bzu lub zawierające miód. Cenionymi składnikami są także eukaliptus i podbiał, które dodatkowo zapewniają nam przyjemniejszy oddech po zażyciu pigułki. Innym rozwiązaniem może być korzystanie z inhalatora czyli tzw. metody wziewnej. To zazwyczaj najszybszy sposób na eliminację bólu gardła. Ziołowe aerozole znajdziemy w każdej aptece – najczęściej oferują je firmy produkujące tabletkowe odpowiedniki środków na schorzenia górnych dróg oddechowych.

https://www.apteka-rozana.eu/


Related articles