Uczulenie na penicylinę — objawy

Uczulenie na penicylinę należy do kategorii najczęściej występujących reakcji alergicznych,..

tabsy

Uczulenie na penicylinę — objawy

Uczulenie na penicylinę należy do kategorii najczęściej występujących reakcji alergicznych, które bywają bardzo niebezpieczne i w ostateczności mogą doprowadzić nawet do śmierci poszkodowanego. Na szczęście wstrząs anafilaktyczny, jakim jest owa reakcja zdarza się bardzo rzadko, a w przypadku odpowiednich działań prewencyjnych bardzo często można jej nawet uniknąć. Mając świadomość swojej przypadłości zawsze warto poinformować o tym na przykład lekarza, który wypisuje antybiotyk. W dzisiejszych czasach penicylina jest wszechobecna w wielu lekach oraz antybiotykach, dlatego jeśli nie wiemy, czy mamy na nią alergię, warto przebadać się pod tym kątem. Pomoże nam to uniknąć w przyszłości niebezpiecznych sytuacji zagrażających naszemu życiu. (https://www.apteka-rozana.eu/alergie.html)

Przeciwwskazania

Uczulenie na penicylinę należy do alergii o różnym stopniu nasilenia — jedni praktycznie wcale nie odczują reakcji lub przejdą ją łagodnie, u innych zaś może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Naukowcy wciąż spierają się, co do pochodzenia alergii, jednak wiadomym jest, że nie jest ona dziedziczna, ani nie łączy się z innymi alergiami. Substancja nazywana penicyliną należy do najstarszych antybiotyków betalaktamowych, które leczą anginę, zapalenie ucha środkowego, ropnie, zapalenie szpiku kostnego, posocznice, rzeżączkę, pneumokoki, menigokoki, błonicę, tężca, kiłę czy nawet wąglika.

tabsy

Podział

Penicylinę można podzielić na dwie kategorie — penicyliny naturalne oraz penicyliny półsyntetyczne. Penicyliny naturalne są najsilniej uczulającą substancją i powodują największą ilość reakcji alergicznych zagrażających zdrowiu i życiu. Do penicylin naturalnych należy penicylina benzylowa. Penicyliny półsyntetyczne są łagodniejsze, a po ich podaniu znacznie rzadziej występują silne reakcje alergiczne. Do penicylin półsyntetycznych należą amoksycylina, fenoksymetylopenicylina, ampicylina, tyracylina, azlocylina, mezlocylina piperacylina, propicylina, karbenicylina, metycylina, oksacylina, kloksacylina czy nafcylina.

tabsy

Uczulenie

Objawy uczulenia na penicylinę w delikatnej formie ukazują się jako reakcje skórne, takie jak pokrzywka, wysypka oraz rumień obejmujący ręce, nogi lub tułów. W niektórych przypadkach pojawiają się jednak silniejsze reakcje alergiczne. Wywołane zażyciem penicyliny mogą wystąpić między innymi obrzęk krtani, napad astmatyczny czy duszności. W przypadku 0,01 do 0,06% osób uczulonych na penicylinę może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem dla zdrowia i życia oraz wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, w postaci zastrzyku z adrenaliny. Wstrząs anafilaktyczny objawia się tym, że pacjent na kilka minut po zażyciu substancji uczulającej zaczyna skarżyć się na złe samopoczucie, zawroty głowy oraz spadek ciśnienia krwi. Dodatkowo może pojawić się zaczerwienienie skóry, świąd, pokrzywka czy szybki i płytki oddech. Dodatkowo występujący obrzęk w okolicach układu oddechowego może skutkować uduszeniem.
https://www.apteka-rozana.eu/


Related articles