Historia chirurgii plastycznej w pigułce

Chirurgia plastyczna to obszar medycyny, który sukcesywnie zyskuje na popularności..

chirurg

Historia chirurgii plastycznej w pigułce

Chirurgia plastyczna to obszar medycyny, który sukcesywnie zyskuje na popularności zwłaszcza w ostatnich kilku latach. W Polsce – podobnie jak w krajach zachodnich otwiera się coraz więcej prestiżowych klinik oferujących zabiegi związane z medycyną estetyczną. Wachlarz tychże zabiegów jest szeroki, zaś wybitni specjaliści związani z chirurgią estetyczną cieszą się ogromną sławą. Jakie były początki chirurgii plastycznej? W jaki sposób zmieniła się ona na przestrzeni dziesięcioleci? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest chirurgia plastyczna?

Zanim przejdziemy do początków tytułowej nauki medycznej, warto najpierw ją zdefiniować, bowiem kontrowersji związanych z zakresem działań, a nawet samymi pojęciami jest mnóstwo. A zatem zgodnie z definicją encyklopedyczną mianem chirurgii plastycznej (zwanej także chirurgią rekonstrukcyjną, bądź estetyczną) nazywamy dziedzinę medycyny zajmującą się rekonstrukcją wad ciała wrodzonych oraz nabytych. Zgodnie z medyczną nomenklaturą oznacza to szeroko rozumiane procesy korekt rzeczywistych, bądź odczuwalnych defektów ciała. W podstawowym wariancie tego rodzaju zabiegi mają charakter estetyczny, dlatego wiele osób (także specjalistów) myli chirurgię plastyczną z medycyną estetyczną. Z tej racji szeroka gama chirurgicznych i poza chirurgicznych zabiegów estetycznych powoduje ścisły związek tytułowej nauki medycznej z chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, laryngologią, traumatologią, ortopedią, psychologią, fizjologią, patologią, a nawet okulistyką. I to właśnie w okulistyce doszukiwać należy się genezy początków chirurgii plastycznej.

doktor

Rzut oka na krwawe początki

Banalne techniki plastyczne zostały zapoczątkowane już w I wieku naszej ery. Polegały one na prostych zabiegach związanymi z oczyma. W poszukiwaniu tekstów źródłowych trafiamy na zapisy z wieku XV, które mówią o rewolucyjnym, bo pierwszym w historii zabiegu rekonstrukcji psiego nosa, którego dokonał Heinrich Von Pfolspeundt. Opis szarlatana dotyczył wycięcia fragmentu psiej skóry oraz przyszycia go w miejsce straconego uprzednio nosa. Nie da się ukryć, że z medycznego punktu widzenia większość tego rodzaju – średniowiecznych zabiegów kończyła się natychmiastowym zakażeniem, choć nie sposób nie docenić podwalin pod zabiegi późniejsze, które wciąż zmierzały w dobrą stronę. A konsekwencją trudów związanych z tytułowym rodzajem chirurgii było spektakularne dokonanie amerykańskiego lekarza Johna Mettauera, który w roku 1827 jako pierwszy w historii przeprowadził operację na sobie samym, opowiada ekspert z https://www.allecco.pl/.

Polscy szarlatani i fenomen Gabryszewskiego

W Polsce pionierem chirurgii plastycznej jest Antoni Gabryszewski, który pierwszych zabiegów estetycznych dokonywał na przełomie wieku XIX i XX. Konsekwencją jego prac były późniejsze dokonania dr Stanisława Michałka-Grodzkiego, który w roku 1951 otworzył w Polanicy-Zdroju pierwszą klinikę chirurgii plastycznej. Szarlatański jak na owe czasy oddział skupiał inwalidów wojennych, którzy wymagali wielu rekonstrukcji na skutek odniesionych ran w czasie drugiej wojny światowej. Asystentem dr Michałka-Grodzkiego był wówczas dr Michał Krauss, który opracował plan rozwoju chirurgii plastycznej w Polsce walnie przyczyniając się do rozwoju owego obszaru medycyny.