Ochrona środowiska – pusty slogan, czy coś więcej?

Żyjemy w czasach, kiedy coraz to częściej ludzie nawołują do..

natura

Ochrona środowiska – pusty slogan, czy coś więcej?

Żyjemy w czasach, kiedy coraz to częściej ludzie nawołują do przyjmowania różnych postaw i nawyków, takich które są związane z szeroko rozumianymi – troską o naturę, planetę, przyrodę. No i z jednej strony trudno się temu dziwić, bo faktycznie postępująca urbanizacja i mechanizacja sprawiają, że przyroda w swojej naturalnej, niczym niezaburzonej formie ma coraz mniejsze szanse na to, żeby się jakkolwiek obronić.

las

Pomoc przyrodzie
Tym samym, trzeba jej w tym pomóc. No i tutaj nie dziwią absolutnie głosy, które mówią o tym że ochrona środowiska stanowi aspekt ważny, potrzebny i konkretny do tego, aby nasza planeta faktycznie mogła nam świetnie służyć. Gdy spojrzymy na to, jak wiele jest dzisiaj akcji społecznych, jak wiele mamy konkretnych elementów i powodów przemawiających za tym, abyśmy mogli dla siebie dobrać coś konkretnego, no to już można sobie wszystko dobrze poukładać. Mówienie o ochronie środowiska to nic innego jak rzeczywisty krok w kierunku społecznego uświadomienia, w kierunku naprawdę dobrego wpływania na to, jakimi postawami odznaczają się dzisiaj ludzie. To nie jest jakieś nie wiadomo jak złożone. Jest wiele głosów, które mówią nam, w jaki sposób troska o środowisko jak na przykład pomiar naszego zanieczyszczonego powietrza przekłada się potem na korzyści – zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń. Jeśli ktoś nie ma dzieci, co z tego? Może będzie mieć, a poza tym nawet jeśli nie, to jednak dobro ogółu, choć może i mamy tendencje egoistyczne jako społeczeństwo, powinno być wartością pielęgnowaną przez wszystkich. I to nie jest jakieś utopijne gadanie, takie są fakty.

las

Środowisko to nasza wspólna sprawa
O środowisko dbać należy zawsze. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, więc im szybciej ktoś to zrozumie, tym lepiej. Nawet tacy miłośnicy technologii, którzy z uporem korzystają z technicznych nowinek, siedzą godzinami w necie – też się przed tym nie uchronią, bo o ochronie środowiska wie nawet Facebook, a także wszystkie wasze inne ulubione portale. Tym samym, nie ma po prostu siły na to, żeby się przed tym ustrzec. Nie ma co – trzeba się tutaj konkretnie zastanowić nad tym, na ile jesteśmy w stanie udawać, ze temat nie istnieje. Ani to mądre, ani wygodne, ani też nie jest jakoś szczególnie sensowne, więc lepiej to sobie odpuścić i zmienić choćby małą część swoich przyzwyczajeń oraz zachowań. Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku ochrony środowiska to już jakościowa poprawa, bo z takich małych kroków biorą się większe, nastawione na konkretne efekty i na znaczne polepszenie formy naszego środowiska.


Tags :