Wróg kobiet nr 1 – rak piersi

Wykryty w porę rak piersi jest chorobą, którą można pokonać..

Wróg kobiet nr 1 – rak piersi

Wykryty w porę rak piersi jest chorobą, którą można pokonać skutecznie. Niestety, brak wiedzy na temat pierwszych objawów tej choroby lub ich lekceważenie sprawia, że wiele pacjentek do lekarza zwraca się zbyt późno. Jakich sygnałów nie można zatem ignorować? Jakie objawy mogą świadczyć o raku piersi?

Niepokojące objawy

Zgrubienie lub wyczuwalny guzek to sygnał, który z rakiem piersi kojarzony jest najczęściej. Istnieje jednak wiele innych symptomów, które bywają ignorowane bądź też nie są kojarzone z rakiem. Zmiana wyglądu piersi to jeden z takich właśnie objawów. Każda kobieta powinna pamiętać, że zmiana wielkości i kształtu piersi może wiązać się z poważną chorobą, zatem omówienie problemu z lekarzem i przeprowadzenie stosownych badań staje się czynnością bardzo ważną. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku pojawiających się owrzodzeń oraz problemów związanych z powiększeniem się węzłów chłonnych – zaznacza w rozmowie Dominika Paradowska onkolog z Onko-Med Kraków.

Konsultacje

W jakich jeszcze przypadkach konsultacja lekarska staje się bardzo ważna? Wycieki z brodawki lub jej zniekształcenia, powracające stany zapalne – oto kolejna grupa czynników, w przypadku których przeprowadzenie odpowiednich badań staje się bardzo ważne.

Jak w porę wykryć te zmiany? Obserwacja piersi oraz samobadanie to podstawa. Konieczna jest też systematyczna mammografia. Powinna być ona obowiązkiem dla każdej kobiety po 50 toku życia, choć i młodsze kobiety nie mogą zapominać o tym badaniu.

Podstawa – profilaktyka

Jest jednym z najważniejszych badań, o jakich powinny pamiętać kobiety. To właśnie mammografia pozwala w porę wykryć niepokojące zmiany, do których dochodzi w naszych piersiach. Nic więc dziwnego, że badania mammograficzne stanowią podstawę w przypadku tak groźnej choroby, jaką jest rak piersi. Na czym polega to badanie? W jakich sytuacjach jego wykonanie staje się wyjątkowo ważne?

Na czym polega mammografia

Mammografia to badanie radiologiczne, dzięki któremu można w porę rozpoznawać zmiany zachodzące w piersi. Zazwyczaj to badanie kojarzone jest z rakiem piersi, jednak nie tylko te chorobę można wykryć dzięki mammografowi. Badanie mammografem można wykonać w chwili, gdy kobieta uskarża się na objawy typowe dla choroby nowotworowej. Badanie takie jest też ważnym elementem profilaktyki dla każdej dojrzałej kobiety.

Dla kogo badanie

O mammografii powinny pamiętać przede wszystkim kobiety po 40. roku życia, którym rak piersi zagraża najmocniej. Mammografia jest tez badaniem zalecanym w takich przypadkach, jak niepokojące wycieki z brodawki, które czasem mogą pojawiać się jako jeden z symptomów raka. Mammografia jest też jednym z tych badań, które muszą systematycznie wykonywać te kobiety, które już raz pokonały chorobę nowotworową. Rak piersi może przecież wrócić, zatem systematyczne śledzenie wszelkiego rodzaju zmian staje się wśród kobiet po leczeniu raka piersi czynnością wyjątkowo ważną.


Related articles