Rehabilitacja w przypadku uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego

Uszkodzenia stawów kolanowych najczęściej występują u sportowców jako skręcenie, stłuczenie,..

Rehabilitacja w przypadku uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego

Uszkodzenia stawów kolanowych najczęściej występują u sportowców jako skręcenie, stłuczenie, przerwanie i naciągnięcie wiązadeł. W przypadku nawet najmniejszego urazu kolana, należy udać się do lekarza ortopedy, ponieważ może on być niebezpieczny i prowadzić do powikłań.

Jeśli wystąpi u Ciebie obrażenie kolana, przed wizytą lekarską możesz złagodzić objawy bólowe poprzez przykładanie do niego mrożonek, które dzięki schładzaniu stawu skutecznie zlikwiduje powstały obrzęk i zahamuje rozwój krwiaka. Lekarz po przeprowadzeniu przeglądu i badania zdecyduje czy uraz jest na tyle poważny, że trzeba unieruchomić kończynę gipsem lub aparatem usztywniającym.

REHABILITACJA W PRZYPADKU URAZÓW WIĘZADEŁ KOLANOWYCH

Rehabilitacja więzadeł pobocznych stawu kolanowego zależy od stopnia uszkodzenia. W I i II fazie wykorzystuje się leczenie zachowawcze, które w pierwszej kolejności skupia się na odciążeniu uszkodzonej tkanki. Drugi etap leczenia polega na rehabilitacji mającej na celu przywrócenie tkance prawidłowych właściwości. Jeśli obrazy są poważniejsze, zwiększa się ryzyko wystąpienia uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i łąkotki przyśrodkowej.

W tym przypadku w pierwszej kolejności należy unieruchomić staw na okres 3 tygodni, następnie zastosować krioterapię. Pacjent musi również przyjmować leki przeciwzapalne oraz chodzić za pomocą kul lekarskich. Gdy minie okres unieruchomienia, lekarze dążą do przywrócenia prawidłowej aktywności ruchowej. Często montuje się ortezę z szynami bocznymi i zawiasem, którą przez jakiś czas stosuje się też po powrocie do uprawiania sportu.

Do uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego stawu kolanowego dochodzi zazwyczaj podczas uprawiania sportów zespołowych, sztuk walki oraz w przypadku częstego wykonywania wymachów nogą np. piłka nożna. Leczenie jest zachowawcze, a rekonstrukcje więzadła przeprowadza się u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia całego aparatu więzadła. W rehabilitacji wykorzystuje się przede wszystkim ćwiczenia propriocepcji, które mają na celu poprawę stabilizacji kolana oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które otaczają staw kolanowy.

Do naderwania lub zerwania więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego ( w skrócie ACL) dochodzi najczęściej kiedy w kolanie występuje przerost oraz gwałtowna rotacja wewnętrzna. Podczas wykonywania ruchów, w kolanie słychać charakterystyczny trzask. Leczenie w takim przypadku skupia się w pierwszym etapie na usztywnieniu stawu kolanowego ortezą, następnie na przeprowadzeniu rehabilitacji, które ma na celu zwiększenie stabilizacji mięśniowej stawu.

W pierwszej fazie rehabilitacji należy skupić się na złagodzeniu objawów bólowych oraz walce z krwiakiem lub obrzękiem. Wykonuje się ćwiczenia izometryczne, zabezpiecza się staw kolanowy stabilizatorem oraz regularnie schładza się miejsce, w którym wystąpił uraz. Pacjent musi poruszać się o kulach. W drugim etapie rehabilitant koncentruje się na ćwiczeniach, które przywracają prawidłowe działanie mięśni. Następnym krokiem jest powrót pacjenta do codziennej aktywności oraz uprawiania sportu. Po leczeniu powrót do całkowitej aktywności sportowej często nie jest możliwy, dlatego u młodych sportowców wykonuje się operację polegającą na rekonstrukcji niesprawnego więzadła.