Dieta w przypadku nadciśnienia tętniczego

Podwyższone ciśnienie tętnicze nazywane jest już epidemią, ze względu na..

Dieta w przypadku nadciśnienia tętniczego

Podwyższone ciśnienie tętnicze nazywane jest już epidemią, ze względu na to, że cierpi na nie coraz to więcej młodych osób, a nawet dzieci. Nadciśnienie jest główną przyczyną zawału serca i udaru mózgu, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że może być ono spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się. Główną przyczyną tej choroby jest spożywanie bardzo dużej ilości soli w posiłkach. Problem ten dotyczy już 87% populacji.

Większość nie zdaje sobie sprawy, że w jedzeniu typu fast food i potrawach restauracyjnych występuje taka dawka soli, że po spożyciu ich, zaspokajamy już połowę naszego dziennego zapotrzebowania na nią. Wiele osób mimo rzadkiego użytku soli bezpośrednio z solniczki, dostarcza jej bardzo wielką ilość do organizmu. Co jest tego powodem? Musimy pamiętać, że sól zawarta jest niemalże wszędzie: w pieczywie, wędlinie, serach, nawet maśle. Jeśli dodamy do tego sosy, majonez, ketchup, czy gotowe przyprawy przeznaczone do poszczególnych potraw: np. „przyprawa do kurczaka”, dzienne zapotrzebowanie soli jest przekroczone. Osoby, które nie wyobrażają sobie spożywania żywności bez niej, mogą zakupić sól z obniżoną zawartością sodu oraz z dodatkiem potasu.

Jak żywić się w przypadku nadciśnienia?

Oczywiście, jak już wiadomo głównym elementem w przypadku występowania wysokiego ciśnienia tętniczego, jest ograniczenie lub nawet całkowite wyeliminowanie soli z pokarmów. Ważną kwestią w diecie jest także prowadzenie pokarmów z dużą zawartością potasu, który eliminuje sód z organizmu. Pacjent powinien zjadać więc 5 posiłków dziennie, dodając do nich warzywa i owoce, niekoniecznie w pierwotnej wersji. Mogą to być soki owocowe czy surówki. Ważne jest aby nie solić warzyw, a soki owocowe nie były dodatkowo słodzone. Najzdrowsze są soki, które przygotujemy własnoręcznie, ze świeżych owoców. W diecie „nadciśnieniowca” ważne jest też wyeliminowanie tłuszczów zwierzęcych. Nie wolno więc jadać masła, smalcu, żółtych i tłustych serów, wieprzowiny. Do jadłospisu powinniśmy wprowadzić wiele drobiu i ryb. Możemy spożywać wołowinę, jednak warto pamiętać, aby robić to sporadycznie. Oczywiście ważne jest jedzenie makaronu i ryżu, które dostarczają nam niezbędnego błonnika.